Audyt Google Ads i jego możliwości

Większość przedsiębiorców, bez względu na uzyskiwane obecnie wyniki, zadaje sobie pytanie czy da się z naszej kampanii wyciągnąć coś więcej. Audyt Google Ads powinien skutkować opisanymi w merytorycznej formie możliwościami, plusami i minusami bieżącej kampanii, przedstawiać listę obecnych braków ale także opisywać te elementy, które zostały poprawnie wdrożone. Jednocześnie w zdecydowanej większości przypadków dotyczy to przede wszystkim kwestii technicznych, przy stale zmieniającym się rynku ciężko bowiem estymować jakie efekty w przyszłości przyniosą zaproponowane zmiany.

Ciężko jest dzisiaj wyobrazić sobie efektywnie funkcjonujący biznes bez wdrożonej kampanii Google Ads. Pozyskiwanie potencjalnych klientów z wyników wyszukiwania, w momencie gdy poszukują oni naszych produktów bądź usług, to podstawa działań marketingowych. Jednocześnie, mimo wciąż postępującej automatyzacji, większość przedsiębiorców gubi się w ilości możliwości jakie oferuje ekosystem, wdraża kampanie z błędami bądź sugeruje się podpowiedziami Google, które wbrew pozorom nie zawsze są nastawione bezpośrednio na nasz wynik. Sprawdźmy więc co powinien zawierać audyt konta Google Ads i na co ja zwracam uwagę w trakcie przeprowadzania. Sprawmy zatem, by Wasze kampanie Google Ads stały na wyższym poziomie.

Audyt konta Google Ads

Prowadząc samodzielnie mniej lub bardziej rozbudowane kampanie zakładam, że nie masz czasu na ich bieżącą aktualizację, zapoznawanie się z wciąż pojawiającymi się nowościami oraz dopilnowanie wszystkich kwestii związanych z możliwością poprawy uzyskiwanych obecnie wyników. Warto zatem w dowolnym momencie zweryfikować czy postępujemy zgodnie z wszelkimi bieżącymi wytycznymi, czy uzyskiwane wyniki faktycznie w chwili obecnej stanowią nasze maksimum możliwości.

Warto sprawdzić czy nasza reklama wyświetla się w sposób najbardziej optymalny dla naszego biznesu. W kampaniach Google Ads istotne są detale, dopracowane treści reklam, właściwie przygotowane zasoby dla kampanii elastycznych, kampanii inteligentnych. Wykorzystaj zatem audyt Google Ads by ocenić realnie czy wyniki kampanii są na optymalnym poziomie. Optymalizacja kampanii zazwyczaj nigdy się nie kończy, chociaż z czasem zmienia swój format, sposób prowadzenia działań.

Korzyści z audytu Google Ads

Prawidłowy audyt kampanii Google Ads dostarcza nam przede wszystkim wiedzy technicznej. Pozwala określić czy reklamy tekstowe w pełni wyczerpują swój potencjał, zawierają wszystkie konieczne rozszerzenia reklam, posiadają nagłówki i treści wykorzystujące w 100% dostępną liczbę znaków. Możemy sprawdzić czy grupy reklam zostały zbudowane zgodnie z jedną z kilku zazwyczaj stosowanych strategii umożliwiających właściwą optymalizację i analizę wyników.

Audyt Google Ads

Pozwala również zoptymalizować frazy kluczowe, sprawdzić właściwe wykluczające słowa kluczowe, dopasowania słów kluczowych, posiadane listy remarketingowe. Audyt Google Ads powinien również brać pod uwagę dane z Google Analytics, w tym ocenę tego czy potencjalni klienci firmy realnie przynoszą korzyści z prowadzenia kampanii Google Ads. Analityka to szalenie istotny element w marketingu internetowym, dlatego też warto włączyć ją do naszego audytu.

Od czego rozpocząć audyt Google Ads?

Specjalista Google Ads powinien w pierwszej kolejności określić nasze potrzeby. Przesłać brief bądź odbyć rozmowę telefoniczną, która pozwoli na sprecyzowanie dotychczasowych działań, problemów napotkanych w trakcie tworzenia kampanii, ocenić czy nasze konto Google Ads jest właściwie przygotowane. Jeśli nie określimy takich elementów jak chociażby oczekiwany harmonogram wyświetlania reklam, specjalista nie będzie w stanie stwierdzić czy został on ustawiony poprawnie.

Audyt kampanii Google musi zatem rozpocząć się od precyzyjnego wywiadu, w czasie którego dowiem się dlaczego zostały uruchomione takie a nie inne działania. Wdrażając kampanię Google Ads nie musimy znać wszystkich możliwości, wiedzieć jakie rozszerzenia reklam będą dla nas właściwe. Te składowe powinny zostać określone w trakcie audytu Google Ads.

Oczywiście istotne jest nadanie wszystkich możliwych dostępów, w zależności od oczekiwań, do konta reklamowego, konta Google Analytics, Google Tag Manager czy ostatecznie również do Google Merchant. Optymalizacja kampanii nie kończy się bowiem jedynie w panelu reklamowym, istotna jest konfiguracja także pozostałych narzędzi.

Podstawowe cele audytu kampanii

Istnieje kilka powodów dla których warto przeprowadzić audyt konta Google Ads. Powinien nam bowiem dostarczyć wyczerpującej wiedzy odnośnie tego jakie elementy wymagają poprawy, jakie mogą być potencjalne skutki wprowadzonych zmian i jakich efektów możemy się spodziewać oraz jakie kampanie Google Ads mogą w przyszłości przynieść nam większe efekty. Wśród istotnych celów audytu Google Ads mogę wymienić:

 • selekcja elementów koniecznych do optymalizacji
 • selekcja efektywnych i nieefektywnych kampanii
 • wskazanie braków technicznych w kampaniach, grupach reklam
 • wskazanie braków w wykluczających słowach kluczowych
 • wskazanie błędów w kwestii dopasowania słów kluczowych
 • wskazanie błędów w mierzeniu konwersji
 • wskazanie błędów w tworzonych grupach odbiorców
 • wskazanie błędów w doborze automatycznej optymalizacji stawek

W praktyce ciężko jest wymienić wszystkie cele audytu Google Ads ponieważ zależą one od naszego biznesu, dotychczasowych działań. Kluczowe jest to by po zapoznaniu się z audytem przedsiębiorca miał możliwość albo podjęcia decyzji o zleceniu działań, których podejmie się specjalista Google Ads, albo wprowadzenia samodzielnie zmian mających realne przełożenie na liczbę pozyskiwanych potencjalnych klientów bądź generowanych transakcji. Audyt powinien wskazać czy nasza kampania Google Ads w praktyce wykorzystuje 100% swoich możliwości tak aby w przypadku braku satysfakcjonujących wyników skupić się na innych elementach biznesu, posiłkując się także innymi usługami Google.

Jak przeprowadzić audyt Google Ads?

Większość specjalistów ma swoje indywidualne podejście do audytu. Przeprowadzając w pełni darmową analizę konta reklamowego nie tworzę pełnoprawnego, wielostronicowego dokumentu, mającego uzasadnić jakąkolwiek kwotę, skupiając się na merytorycznych aspektach w ramach krótkiej chociaż dokładnej analizy. Warto zwrócić uwagę na to, że audyt kampanii Google Ads w większości przypadków, chyba że mówimy o rażących brakach, nie przyniesie nam zmiany rezultatów już następnego dnia.

Audyt kampanii Google Ads

Analiza słów kluczowych, wyświetleń na urządzeniach mobilnych bądź stacjonarnych, celu przedstawienia oferty, tego czy wdrożone jest śledzenie konwersji, czy wybrana została właściwa strategia ustalania stawek, jak zbudowana została struktura konta reklamowego to jedynie wstęp do dalszych zmian, które wdrożyć powinniśmy w kolejnych tygodniach. Nie tylko na poziomie kampanii ale także w ramach bardziej szczegółowego podziału grup reklam czy słów kluczowych. To wszystko elementy, bez których nie mogą obejść się audyty kampanii Google Ads.

W sieci znaleźć można także oferty płatnych audytów i w tym miejscu warto dopytać jakie informacje uzyskamy bądź poprosić o przykładowy wzór, jaki część agencji udostępnia. Widziałem bowiem audyty kampanii Google Ads, w których konto Google Ads traktowane było ogólnie, wymienione jedynie podstawowe braki, nikt nie sprawdził słów kluczowych, nie przedstawił sposobów na to by współczynnik konwersji miał szansę rosnąć, nie został dodany numer telefonu czy inne rozszerzenia reklam, nie został wdrożony remarketing, koszty konwersji były nieakceptowalne i nie został przedstawiony plan zmiany tego stanu rzeczy.

Kiedy audyt kampanii Google Ads ma sens?

W praktyce przeprowadzenie audytu kilka dni bądź tygodni po uruchomieniu naszych działań zależy od przeznaczanego na kampanię budżetu. W praktyce jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy analiza wdrożenia kampanii Google Ads już na początku może zaoszczędzić nam niemałych środków jak również bardzo nieefektywnego ruchu. Wielokrotnie trafiają do mnie przedsiębiorcy którzy twierdzą, że w ich biznesie, w ich branży kampania nie ma sensu ponieważ już ją testowali i nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Krótki, darmowy audyt i sprawdzenie konta Google Ads zazwyczaj pozwalało stwierdzić, że wdrożenie działań dalekie było od ideału, generowany ruch był nieefektywny, wprowadzane były automatyczne podpowiedzi Google które sprawiały, że ruch stawał się coraz mniej precyzyjny. Słowa kluczowe znacznie wykraczały poza oczekiwaną grupę klientów, listy remarketingowe jeśli już były utworzone, nie były wykorzystywane.

Jeśli jednak nasze działania prowadzimy już kilka miesięcy, audyt Google Ads ( kiedyś audyt Google AdWords ) pozwoli nam na sprecyzowanie dalszych potrzeb, możliwości rozbudowy kampanii, sprawdzenie czy realnie dostosowaliśmy kampanię do bieżących możliwości. Nowości w ekosystemie pojawiają się czasem bowiem nawet co kilka tygodni. Warto zatem sprawdzić czy nasze reklamy wyświetlają się we wszystkich dostępnych obecnie lokalizacjach. Zazwyczaj bowiem „spojrzenie z zewnątrz” pozwala znaleźć elementy, na które nie zwróciliśmy uwagi samodzielnie.

Na czym polega audyt Google Ads?

W prostych słowach, polega na sprawdzeniu wszystkich elementów technicznych mających wpływ na efektywność prowadzenia kampanii. Reklamy tekstowe zawierać powinny chociażby właściwie przygotowane grupy reklam, rozszerzenia reklam, słowa kluczowe, właściwie dobrane dopasowania słów kluczowych, listy remarketingowe, ustalony harmonogram wyświetlania reklam. Audyt Google Ads powinien dostarczyć Ci komplet informacji, dotyczący niekoniecznie tego w jaki sposób poprawić swoją kampanię, wskazujący jednak jakie elementy wymagają poprawy.

Audyt działań marketingowych

W ramach audytu Google Ads nie otrzymasz bowiem usługi prowadzenia kampanii, nie zostanie przeprowadzone wdrożenie wszystkich brakujących zasobów. Dowiesz się jednak jakie słowa kluczowe mają wpływ na niską efektywność Twoich działań i jakich elementów brakuje by zwiększyć zajmowaną przez Twoje kreacje powierzchnię reklamową. Sprawdzisz również czy wybrana przez Ciebie struktura konta reklamowego pozwala na efektywną optymalizację oraz wykorzystuje wszystkie możliwości ekosystemu Google. Nie w każdej kampanii jest bowiem sens wdrażania wszystkich dostępnych możliwości.

Jak analizować skuteczność kampanii Google Ads?

Efektywny audyt Google Ads skupić powinien się na wynikach kampanii a więc między innymi na konwersji. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy zostało w ogóle wdrożone śledzenie konwersji. Jaki współczynnik konwersji kampania uzyskuje? Jaki jest koszt konwersji? Czy liczba konwersji jest na satysfakcjonującym poziomie? Na te pytania audyt Google Ads powinien odpowiadać w pierwszej kolejności.

Skuteczność naszych działań zależy również w dużej mierze od stron docelowych a więc miejsca do którego kierujemy potencjalnego klienta. Nawet jeśli nasze reklamy tekstowe używają właściwych i precyzyjnych słów kluczowych chociażby źle przygotowany formularz kontaktowy zniweczy wszystko co przyniesie optymalizacja kampanii. Jeśli nasza witryna słabo działa na urządzeniach mobilnych efektywność kampanii Google Ads automatycznie będzie mniejsza.

Do analizy skuteczności kampanii Google Ads wykorzystać powinniśmy również dane dostarczane nam przez Google Analytics, które wraz z innymi usługami Google tworzą pełen obraz naszych działań. Efektywność warto odnieść również do typu kampanii. Innego wyniku powinniśmy spodziewać się w sieci reklamowej, innego w wyszukiwarce, innego również w ramach kampanii produktowej.

Audyt ustawień konta Google Ads

Istnieje kilka wstępnych ustawień Twojego konta reklamowego, które warto sprawdzić w pierwszej kolejności. Dotyczą one wszystkich kampanii, bez względu na ich typ i zastosowanie, audyt Google Ads bez nich nie byłby jednak możliwy.

 • Połączenie konta Google Ads z kontem Google Analytics, co pozwala na bieżącą analizę efektów kampanii już po przejściu potencjalnego klienta na naszą stronę.
 • Wdrożenie śledzenia konwersji, od transakcji powiązanych z e-commerce, po analizę ilości odwiedzin zakładki z formularzem kontaktowym.
 • Wprowadzenie wszystkich niezbędnych danych rozliczeniowych oraz metody płatności, koniecznych do uruchomienia kampanii Google Ads.
 • Wdrożenie grup odbiorców, niezbędne w kontekście wprowadzenia takich działań jak remarketing oraz kampanie Google Ads Performance Max.
 • Połączenie konta reklamowego z kontem Google Merchant Center w przypadku reklamy naszego sklepu internetowego
 • Sprawdzenie poprawności wdrożenia kampanii oraz każdej grupy reklam jakie zawiera nasze konto Google Ads

Audyt Google Ads i słów kluczowych

Istnieje kilka kwestii dotyczących słów kluczowych wdrożonych w naszych kampaniach Google Ads. Dotyczy to przede wszystkim właściwego wyboru naszych fraz a więc dobrania takich zapytań, które realnie dotyczą naszego biznesu, nie są zbyt ogólne, zbyt oddalone od naszych założeń. Reklamy w wynikach wyszukiwania wyświetlają się w zależności od tego czy słowo kluczowe w naszej kampanii pasuje do zapytania naszego odbiorcy.

Drugim istotnym elementem są dopasowania słów kluczowych. Ważne jest to abyśmy w pełni rozumieli jaki efekt przyniesie zastosowanie każdego z nich. Wszystkie typy wymieniam w innym miejscu tego bloga, pamiętaj jednak by ostrożnie korzystać z dopasowania przybliżonego, generuje ono bowiem sporą liczbę nieprecyzyjnych wyszukiwań.

Audyt kampanii produktowych

Gdy nasza kampania Google Ads działa już dłuższy czas, audyt Google Ads pozwoli nam na sprawdzenie jakie słowa kluczowe wyszukiwał nasz potencjalny klient, czy słowa kluczowe odpowiadają naszym produktom bądź usługom. Optymalizacja kampanii tekstowej w dużej mierze opiera się właśnie na analizie dobranych i wyszukiwanych fraz. Dokonywać jej powinniśmy co najmniej raz w tygodniu, w zależności od naszego budżetu.

Audyt Google Ads i grup reklam

Grupy reklam w kampaniach Google Ads odgrywają przede wszystkim rolę uporządkowania struktury konta, ułatwienia optymalizacji, analizy słów kluczowych. Chociaż w pełni zależy to od sposobu naszej pracy, ja preferuję szczegółowy i rozbudowany podział grup reklamowych, dzięki czemu późniejsze rozeznanie się w działaniach na koncie reklamowym jest znacznie ułatwione.

Audyt Google Ads w praktyce nie powinien negować tego w jaki sposób grupy zostały zbudowane, chociaż subiektywnie uważam, że umieszczanie 500 słów kluczowych w jednej grupie reklam jest nieefektywne także w kontekście tworzenia treści reklamowych.

Im precyzyjniej podejdziemy do zbudowania grup z reklamami tym lepiej dopasowane do nich kreacje tekstowe przygotujemy. Możemy bowiem w osobnych grupach umieścić różne oferowane przez nas usługi albo podzielić działania jeszcze dokładniej, według używanych słów kluczowych. Audyt Google Ads nie powinien oceniać negatywnie takiego podejścia.

Audyt kampanii produktowych

W pierwszej kolejności warto sprawdzić początkowe ustawienia kampanii dla segmentu e-commerce, takie jak przede wszystkim strategia określania stawek. Wielu przedsiębiorców błędnie zakłada już na początku przygody z kampaniami, że wybór maksymalizacji liczby konwersji przyniesie im nieograniczoną niczym sprzedaż. Algorytm aby działał poprawnie potrzebuje możliwie największej liczby danych dotyczących kliknięć, tego jakie słowa kluczowe są używane przez odbiorców, tego czy kampania Google Ads dobrze konwertuje na urządzeniach mobilnych, jaki jest optymalny współczynnik konwersji.

Strategia ustalania stawek powinna być zatem dobierana w zależności od etapu na jakim znajdują się nasze działania. Audyt Google Ads ( wcześniej audyt Google AdWords ) wykazuje często, że źle wdrożona strategia całkowicie zamyka wydatki na koncie, generuje całkowity brak odbiorców ponieważ system nie posiadając żadnych danych nie wie gdzie konwersji powinien szukać. Audyt Google Ads to pierwszy krok do tego by zdiagnozować potencjalne problemy konta i zaplanować strategię działania nie na kolejne dni a kolejne tygodnie. W przypadku każdej kampanii działania te będą inne, chociaż trzymające się pewnego schematu. Liczba kliknięć w przypadku kampanii produktowych również nie jest żadnym miarodajnym wskaźnikiem, na którym powinniśmy się skupiać.

Znaczenie ma także struktura konta w przypadku kampanii produktowych ponieważ posiadając wyższy budżet reklamowy powinniśmy z większą szczegółowością podzielić cały nasz asortyment na poszczególne grupy reklam. Przeprowadzenie audytu Google Ads pozwoli te braki wyeliminować.

Audyt kampanii w sieci reklamowej

Biorąc pod uwagę typ kampanii nie do końca skupia się on tylko na konkretnej konwersji, w tym tego czy wypełniony został formularz kontaktowy bądź klient kliknął w nasz numer telefonu. Kampanie zasięgowe powinny być optymalizowane pod maksymalne zaangażowanie odbiorcy na naszej stronie. Audyt Google Ads powinien zatem stwierdzić czy dobrane zostały właściwe grupy odbiorców, czy właściwie wykorzystujemy bazę remarketingową, czy nasze reklamy osiągają satysfakcjonujące zasięgi ( nie zawsze przecież liczba kliknięć jest tym właściwym celem ).

Czy nasza kampania została podzielona na właściwą liczbę grup reklam, w zależności chociażby od oczekiwanego celu? Czy wykluczone zostały miejsca docelowe, w których nasza marka nie powinna być widoczna? Czy listy remarketingowe jak i podobni odbiorcy zostały poprawnie wykorzystane? W przypadku Google Ads audyt powinien odpowiedzieć na większość z tych pytań.

Ocena optymalizacji kampanii

Wynik optymalizacji jaki znaleźć możemy na naszym koncie Google Ads jest zazwyczaj błędnie odczytywany przez większość klientów. Zakładają oni bowiem, że jedynie doprowadzenie do wartości 100% oznacza, że konto jest dobrze prowadzone oraz spełnia wszystkie niezbędne wymogi. W praktyce akceptują oni zatem wszelkie rekomendacje, zamiast w pierwszej kolejności przeanalizować ich skuteczność oraz sens ich wprowadzenia.

Audyt marketingu internetowego

Audyt Google Ads pozwala ocenić czy wszystkie wdrożone rekomendacje miały realne przełożenie na wyniki. W większości przypadków są to bowiem jedynie podpowiedzi, lista możliwości, które niekoniecznie muszą przynieść nam oczekiwaną konwersję. Przeanalizuj samodzielnie grupy reklam, słowa kluczowe, harmonogram wyświetlania reklam, sprawdź poprawność stron docelowych, sprawdź również czy reklama wyświetla się w oczekiwany sposób. Dobór słów kluczowych przez algorytm również często jest nietrafiony i zdecydowanie zbyt szeroki. Optymalizacja grup reklamowych również nie musi przebiegać zgodnie z wytycznymi. Sprawdź czy realnie przełoży się na wyższe rezultaty oraz niższe koszty konwersji pozyskania nowych klientów. Pozwala również stwierdzić czy kampanie produktowe, inteligentne kampanie produktowe czy kampanie w sieci wyszukiwania są w pełni optymalne.

Ile czasu zajmuje audyt Google Ads?

W tym miejscu muszę przyznać, że jest to kwestia mocno indywidualna. Posiadając wieloletnie doświadczenie podstawowa analiza zawartości konta reklamowego zajmuje mi zaledwie kilka minut. W krótkim czasie jestem w stanie ocenić czy słowa kluczowe są właściwie dobrane, model optymalizacji efektywny, czy produkty były analizowane pod kątem ich skuteczności. W przypadku bardzo rozbudowanych kont, zawierających po kilkanaście, czasem kilkadziesiąt kampanii, audyt Google Ads może zająć nawet kilkadziesiąt minut.

Mniej doświadczona osoba niekoniecznie już w trakcie pierwszego kontaktu z kontem zauważy wszelkie braki czy znajdzie rozwiązanie niezbędne do poprawy uzyskiwanych wyników. Audyt kampanii Google Ads powinien w efekcie przynieść nam realne wnioski gotowe do wdrożenia na naszym koncie a to oznacza, że czas w jakim przeprowadzona jest analiza nie ma w praktyce znaczenia.

Ile kosztuje audyt Google Ads?

Ponownie sprawa bardzo indywidualna. Wychodzę z założenia, że audyt Google Ads w podstawowej formie jestem w stanie oferować w pełni darmowo. Nie zawiera on jednak kilkudziesięciu stron wniosków a konkretne, merytoryczne porady dotyczące tego w jaki sposób poprawić efektywność naszego konta. Czasem wystarczy bowiem jedynie wskazać, że słowa kluczowe są źle dobrane, że listy remarketingowe nie są właściwie wykorzystywane, że treści reklam mogłyby zostać uzupełnione, co znacznie pomoże w optymalizacji kampanii.

Audyt konta reklamowego

Płatny audyt Google Ads jest już pełnoprawnym produktem, mamy zatem prawo by wymagać bardzo dużego poziomu szczegółowości analizy naszych działań. Nie wystarczy bowiem wskazanie dlaczego nasze reklamy wyświetlają się tak a nie inaczej. W marketingu internetowym istotne są bowiem szczegóły. Czy jednak jest nam potrzebny komercyjny audyt Google Ads? Moim zdaniem w przypadku zdecydowanej większości kont wystarczy szereg merytorycznych wskazówek by znacznie poprawić nasze wyniki dlatego darmowy audyt Google Ads będzie dla nas w pełni wystarczający.

Od audytu do rozpoczęcia współpracy

Audyt kampanii Google Ads jest idealnym sposobem na weryfikację pomysłu specjalisty na naszą reklamę. Jednocześnie specjalista ma możliwość dokładnego przeanalizowania dotychczasowej historii konta i przedstawienie merytorycznych założeń, planów, strategii działania na najbliższe tygodnie.

Skuteczność kampanii nie zależy niestety tylko i włącznie od naszej optymalizacji, warto więc wysłuchać również innych analiz oraz podpowiedzi dotyczących chociażby naszej strony internetowej. W praktyce zdecydowaną większość współprac rozpoczynam od audytu konta Google Ads, co pozwala mi na ocenę mojej przydatności w projekcie. Finalnie bowiem nie zawsze konieczne jest zatrudnianie zewnętrznego specjalisty.

Jeśli chcesz przeprowadzić audyt Google Ads, sprawdzić czy optymalizacja kampanii Google Ads przebiega w prawidłowy sposób, czy wyniki płatnych kampanii Google Ads stoją na wysokim poziomie, czy jesteś połączony z kontem Google Analytics to zamów audyt Google Ads już dzisiaj, szczególnie że przeprowadzam go całkowicie za darmo, skorzystać możesz również z poradnika Google Ads.

Źródło tekstu: https://artursmolicki.com/blog/audyt-google-ads-i-jego-mozliwosci/