Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Pojawienie się dziecka przewraca życie do góry nogami. Ale czy macierzyństwo musi też odbić się negatywnie na karierze zawodowej kobiet? Jak mogą ułatwić sobie znalezienie nowej pracy? Odpowiadamy!

Ile matek nie pracuje?

Według raportu „Mama wraca do pracy” aż 30% matek dzieci w wieku od 1 do 9 lat nie pracuje. Wiele z nich korzysta z przysługujących im praw – np. z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jednak ⅓ kobiet nie otrzymuje żadnych świadczeń, ponieważ nie były zatrudnione w trakcie ciąży.

Część matek wraca do pracy po około roku od urodzenia dziecka. Innym okres bez aktywności zawodowej się wydłuża. Co ma na to wpływ?

Wyzwania w pracy po urlopie macierzyńskim

Rodzicielstwo zmienia życia i matek, i ojców. Jednak to właśnie kobietom trudniej jest wrócić do swoich poprzednich aktywności.

Oto niektóre przyczyny, przez które nie wracają do pracy:

 • trudno im połączyć pracę z życiem rodzinnym – wiele z nich nie ma sprzyjającej atmosfery w miejscu pracy. Aż 15% straciło zatrudnienie po urodzeniu dziecka;
 • brakuje im pomocy w opiece nad dzieckiem – żłobki publiczne są przepełnione, a nie wszystkie matki stać na prywatną opiekę. Obawy kobiet dotyczą też okresów, w których ich dzieci będą chorowały;
 • niewspierający ojciec – wszystkie obowiązki względem dziecka często są przerzucone na kobietę;
 • koszty emocjonalne związane z łączeniem dwóch ról życiowych i stresem wynikającym z rozłąki – dla niektórych kobiet cena, jaką muszą zapłacić, jest zbyt wysoka, by pójść do pracy;

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim: czy warto?

Skoro tak wiele wyzwań stoi przed młodymi matkami, to powstaje fundamentalne pytanie: czy w ogóle powinny wracać do pracy?

Dla niektórych kobiet pozostanie z dziećmi w domu to kuszące wyjście.

Niesie jednak za sobą określone konsekwencje. Przyjrzyjmy się im.

Po pierwsze, matki, które zostaną w domu, nie są zabezpieczone finansowo.

Wraz z przerwą zawodową zmniejszają się też ich szanse na dobre zarobki.

Po drugie, kobiety pozostające bez pracy, mogą liczyć najwyżej na głodowe emerytury lub wręcz ich brak.

Po trzecie, nie bez znaczenia jest też poczucie wartości kobiet. Z powodu dłuższej przerwy tracą one pewność co do swoich dotychczasowych kompetencji zawodowych.

Czwarty argument ma wymiar społeczny: rynek pracy traci ogromny potencjał, kiedy odchodzą specjalistki, ekspertki czy kobiety z możliwościami twórczymi.

W idealnym świecie matki mogłyby wrócić na swoje dawne stanowisko pracy bez żadnych komplikacji, a pracodawca zapewniłby im udogodnienia, tj. możliwość pracy na niepełny etat czy elastyczny grafik.

Wiemy jednak, że rzeczywistość nie jawi się tak kolorowo.

Potrzeba nam zmian. Muszą być one wprowadzone odgórnie i połączone z lepszym wsparciem ze strony Państwa w opiekę nad najmłodszymi obywatelami.

Biorąc pod uwagę wszystkie ,,za” i ,,przeciw” wiele matek stara się wrócić do pracy. Koszty emocjonalne, które poniosą, wydają się w ich sytuacji mniejszym złem.

Zmiana pracy po urodzeniu dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest trudny. A co z całkowitą zmianą pracy?

Ciekawe informacje można znaleźć w badaniu „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”. Wynika z niego, że blisko połowa mam obecnie przebywających na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim planuje:

 • znaleźć nowe zatrudnienie
 • poszukać w obecnym miejscu pracy nowego stanowiska.

87% kobiet szukających nowej pracy, decydują się znaleźć ją w firmie lub instytucji. A 11% wybiera freelancing. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. W każdej trzeba wykazać się determinacją i elastycznością. Sprawdźmy, jak matki mogą wykorzystać swoje mocne strony w procesie rekrutacji lub w zakładaniu własnego biznesu.

W czym młode matki mogą być lepsze od innych kandydatów?

Wiemy już, że kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim mają przed sobą sporo wyzwań. Jedne z nich to te emocjonalne, inne społeczne.

Pamiętajmy jednak, że mają w rękawie też wiele atutów. Mogą o nich wspomnieć w rozmowie z pracodawcą lub zwyczajnie przypominać sobie o nich w trudniejszych chwilach.

Według ekspertów matki wracające do pracy mają szereg mocnych stron, które rozwinęły w trakcie opieki nad maluchem. Wymieńmy sobie niektóre z nich:

 • świetna organizacja czasu,
 • doskonałe umiejętności komunikacyjne,
 • odpowiednie zarządzanie stresem,
 • kreatywność w rozwiązywaniu problemów,
 • empatia zarówno wobec współpracowników, jak i tzw. trudnych klientów.

Jednak żeby osiągnąć sukces w zawodzie, potrzebują czegoś więcej niż tylko kompetencji miękkich. Nierzadko muszą udowodnić, że wciąż posiadają też szereg innych umiejętności. Jak mogą to zrobić?

Perfekcyjne CV – klucz do sukcesu

Przebić się w gąszczu kandydatów na jakieś stanowisko nie jest łatwo. Wiedzą o tym nawet osoby czynne zawodowo i z bogatym doświadczeniem. CV matki poszukującej pracy musi być więc perfekcyjnie.

Taki dokument powinien zawierać 7 sekcji:

 • Dane kontaktowe (imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu, adres mailowy, link do profilu na Linkedln oraz miejscowość);
 • Podsumowanie zawodowe (najważniejsze osiągnięcia istotne z punktu widzenia pracodawcy)
 • Umiejętności (kompetencje miękkie i twarde, najlepiej w formie wypunktowań)
 • Doświadczenie (lata pracy, nazwa firmy, stanowisko i obowiązki. Jeśli doświadczenie jest skromne, warto je uzupełnić o inne zajęcia, np. wolontariat)
 • Wykształcenie (ostatni etap edukacji; podanie wykształcenia nie zawsze jest konieczne)
 • Zainteresowania (najlepiej niech to będzie hobby, które pokaże osobowość i podkreśli umiejętności)
 • Klauzula CV

Zdobądź przewagę dzięki portfolio online

Dobrze skomponowane CV jest absolutnie niezbędne. Warto mieć jednak świadomość, że wielu kandydatów i kandydatek na dane stanowisko będzie już takie posiadało. Czym więc możemy zaskoczyć rekruterów?

Własną stroną internetową! Może ona zawierać portfolio, czyli zbiór projektów, które kobiecie udało się zrealizować do tej pory. Nie muszą być one związane z pracą zawodową. W portfolio online mogą też przedstawić swoje pasje, czy inne umiejętności np. pieczenie ciastek, czy tworzenie kreatywnych zabaw dla maluchów. Taka forma autoprezentacji wspiera budowanie marki osobistej.

Łatwe i szybkie stworzenie własnej strony umożliwia darmowy kreator stron WebWave. Taka wizytówka z pewnością pomoże się wyróżnić i zostać zapamiętaną. Może też na tyle zaciekawić przyszłego pracodawcę, że będzie chciał umówić się od razu na rozmowę rekrutacyjną.

Matki wracają do pracy: podsumowanie

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim budzi u kobiet sporo obaw. Jednak pozostawanie w domu też ma swoje wady.

Dlatego kobiety, które chcą wrócić na rynek pracy, a nawet go zawojować, powinny być świadome swoich mocnych stron. W podkreśleniu atutów niewątpliwie pomoże im dobrze skrojone CV oraz element wyróżniający, np. własna strona-wizytówka.

Źródło tekstu: https://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/lifestyle-wiadomosci/jak-wrci-do-pracy-po-urlopie-macierzyskim/ar-AA1lbMiA