Okna ciemne, jasne, złoty dąb, winchester a podłoga. Radzimy, jak łączyć kolory drewna

Planując aranżację wnętrza warto zastanowić się nad tym, jak dobrać podłogę do stolarki okiennej. Czy lepiej postawić na analogiczne barwy, kompozycję monochromatyczną czy może zestawienie kontrastujące, np. ciemne okna i jasną podłogę? Aby rozwiać wątpliwości dotyczące tego tematu, w artykule proponujemy podłogi do okien ciemnych, brązowych, w kolorze złotego dębu, orzecha oraz winchester.

Okna a podłoga – reguły łączenia barw

Jak dobrać rodzaj i kolor drewnianej podłogi do stolarki okiennej? Polecane jest kierowanie się jedną z trzech najpopularniejszych zasad. Charakteryzujemy je poniżej.

Harmonia monochromatyczna

W takiej aranżacji ramy okienne i podłogi powinny występować w różnych odcieniach tego samego koloru, np. w jasnej i ciemnej szarości. Zgodność tonów daje poczucie spójności, wprowadza do wnętrza harmonię i wizualną konsekwencję.

Zestawienie barw analogicznych

Łączenie kolorów leżących obok siebie w kole barw, które posiadają podobną temperaturę i nasycenie, pozwala uzyskać tzw. harmonię małych kontrastów. To określenie bardzo dobrze oddaje ideę tego zestawienia, w którym spójność i zróżnicowanie są równie ważne. Przykładem polichromatycznej kompozycji jest brązowa posadzka z pomarańczowymi pigmentami i ramy okienne w brązowożółtym odcieniu.

Połączenie dopełniające

Harmonię dużych kontrastów uzyskać można poprzez zderzenie dwóch kolorów leżących naprzeciwko siebie w kole barw. Zestawienie jasna podłoga – ciemne okna (i na odwrót) pozwala stworzyć dynamiczną i wyrazistą kompozycję o nowoczesnym charakterze. Przykładem może być hebanowa posadzka i biała stolarka okienna.

Szukasz podłogi idealnej?

U nas ją znajdziesz!

Zobacz ofertę

Ciemne okna – jaka podłoga?

Jak zestawiać grafitowe, czekoladowe lub czarne ramy okienne z kolorem posadzki?

Ciemne okna i jasna podłoga

Kontrastowe aranżacje, w których ramy okienne przybierają grafitowy lub czarny kolor, a posadzki biały, jasnoszary lub beżowy, wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Jednak jak dobrać odcienie tych dwóch elementów, aby zgrywały się nie tylko kolorystycznie, ale wpisywały się również w styl wnętrza?

W industrialnych i loftowych przestrzeniach sprawdzą się czarne ramy ze szprosami zestawione z betonową wylewką lub jasnymi deskami o surowym wykończeniu np. Sekrety Werony 1R z kolekcji ręcznie postarzanych podłóg drewnianych.

Z kolei w mieszkaniach w nurcie skandynawskim, grafitowe okna dobrze będą się komponować z deskami w zimnym odcieniu szarości, np. Six_4Him z kolekcji Jeans. W północnoeuropejskiej stylistyce odnajdą się również czekoladowe oraz czarne ramy okienne zestawione z naturalnym lub kremowym odcieniem drewna. Propozycjami w takich tonacjach jest m.in. podłoga Hapinness z serii NoLimits lub Two_4Him z Jeans Collection.

  • Podłoga drewniana Sekrety Werony z kolekcji Timeless Podłoga drewniana Sekrety Werony z kolekcji Timeless
  • Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans Podłoga drewniana Six 4Him z kolekcji Jeans
  • Podłoga drewniana dębowa lakier mat szczotkowany Podłoga drewniana Happiness z kolekcji NoLimits

Brązowe okna – jaka podłoga?

Wśród rozmaitych odcieni brązów wyróżnić można m.in. orzechowy, winchester czy złoty. Jak dopasować kolor podłogi do tych barw?

Orzechowe okna – jaka podłoga?

Tworząc połączenia monochromatyczne, które sprawdzą się w aranżacjach w stylu dworkowym lub wiejskim, warto postawić na stolarkę okienną w kolorze orzecha włoskiego, a posadzkę wykonaną z ciemnego orzecha amerykańskiego. Podobny efekt uzyskać można poprzez kompozycje polichromatyczne, w którym orzechowe okna zestawione zostaną z deskami w rudych odcieniach np. Five_4Her.

Okna złoty dąb – jaka podłoga?

W klasycznych aranżacjach warto zdecydować się na kompozycje jednobarwne. W takiej stylistyce odnajdzie się m.in. podłoga Sense o wzorze klasycznej jodełki, która występuje w naturalnym odcieniu dębu. Harmonię małych kontrastów, która pasuje do rustykalnych przestrzeni, uzyskać można z kolei poprzez połączenie okien w odcieniu złotego dębu z deskami w kolorze bursztynowym, np. Five_4Him.

Okna winchester – jaka podłoga?

Odcień winchester, podobnie jak złoty dąb, posiada wyraźne, miodowe pigmenty. W związku z tym kompozycje monochromatyczne utworzyć można poprzez włączenie do projektu desek podłogowych w naturalnym odcieniu dębu np. Dąb Rustic 1R z Melody Collection. Z kolei w zestawieniu składającym się z barw analogicznych, mogą znaleźć się drewniane podłogi w kremowych, czekoladowych oraz rudych tonacjach.

  • Podłoga drewniana JEANS FIVE 4HER Dąb Villa 3R Podłoga drewniana JEANS FIVE 4HER Dąb Villa 3R
  • Podłoga drewniana Sense Dąb Villa 1R z kolekcji NoLimits Podłoga drewniana Sense Dąb Villa 1R z kolekcji NoLimits
  • melody_dab_rustic_1r_eco_szczotkowany_aranzacja_1920-1024x668 Podłoga drewniana Dąb Rustic 1R z kolekcji Smart

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/okna-ciemne-jasne-zloty-dab-winchester-a-podloga-radzimy-jak-laczyc-kolory-drewna/